TÜRK Kültüründe Çalışanları Mutlu Eden Kriterleri Analiz Eden Çalışan Mutluluğu Ölçeği (ÇMÖ)

Çalışan bir kişinin zamanın çoğu ve hayatının en uzun döneminin geçtiği iş yerlerine her gün aynı heyecanla gidip çalışması, verimli ve yüksek performanslı çalışması için işini severek ve mutlu bir şekilde yapması hem kendi hem de kurum başarısı için önemli bir gerekliliktir.

Çalışan mutluluğu ile ilgili çalışmalar Batı ülkelerinde daha yaygın olduğu için kullanılan ölçüm araçlarının çoğu Batı ülkelerinde yapılan çalışmalara aittir. Yıl sonu ve yeni yılın ilk dönemleri kurumların çalışan memnuniyeti ve mutluluklarını analiz ettikleri bir dönem. Tam da bu dönemin popüler konu ihtiyacına uygun olarak; Uzun zamandır üstüne çalıştığım “Türk Kültüründe Çalışanları Mutlu Eden Kriterleri Analiz Eden Bir Ölçek Çalışması” araştırmamı tamamladım. Bu ölçek Çalışan Mutluluğunu ve etkileyen kriterleri ölçüyor. Bir anlamda Türkiye’de çalışanların mutluluğu etkileyen kriterleri belirlemiş olduk.

Araştırmam sonucunda ortaya çıkan Çalışan Mutluluğu Ölçeği 20 madde ve 5 boyutlu yapısı ile Türk kültüründe çalışan mutluluğunu ölçen geçerli ve güvenilir bir ölçektir. İnsan Kaynakları yöneticilerinden ölçeği kullanmak isteyen olursa memnuniyetle paylaşabilirim, bana mail/mesaj göndererek talep etmeniz yeterlidir.

Mutlu Çalışmalar Dilerim 🙂

Yorum Ekle