Baş Öğretmen Doğa

Doğa İyi Bir Öğretmendir ve Ağaçlardan Öğreneceğimiz Çok Şey Var!

Bize yol gösterecek bilgileri ve örnekleri kitaplarda, makalelerde aramadan önce bizi sarmalayan doğayı gözlemlemeye zaman ayırmanızı tavsiye ederim.

Görmeyi bilen gözler için tüm doğa eşsiz öğretilerle dolu, tıpkı ağaçlar gibi…

Karalarımızın yaklaşık üçte birini kaplayan ağaçlar dünyamız için son derece önemli. Havayı temizleyen, su kaynaklarını koruyan, güneş ışığını besin maddelerine ve oksijene dönüştüren, gölgesinde dinlendiren, canlılara yuva olan ağaçlar çok da iyi bir öğretmen aslında…

Günümüzün hızla değişip gelişen dünyasında dengeyi sağlamak, kişisel ve yönetsel yetkinliklerimizi geliştirmek için ağaçlardan alabileceğimiz yaşam derslerine şöyle bir bakalım;

  • Esnek olmak: En küçük bir esinti karşısında eğilip doğrulan ağaçlar bu sayede sert rüzgarlara dayanacak gücü kazanır. Ağaçlar gibi bizler de bir dereceye kadar duygu, tutum ve davranışlarımızda esnersek, herhangi bir olumsuz durum karşısında daha güçlü oluruz.
  • Değişimden korkmamak: Meşe palamutları kendini imha ederek ağaca dönüşürken kaygı ya da korku yaşamaz. Meşe palamudu gibi geçmişte ne olduğumuza ,geçmişe takılıp kalmadan yaşadığımız ana ve geleceğe odaklanarak yaşamı canlandırabiliriz.
  •  Değerlerle yaşamak: Ağaçların gövdelerinden daha geniş ve toprağın metrelerce derinine inan kökleri vardır. Yaşamlarını sağlayan su kaynaklarına ulaşmak için köklerini kullanırlar. İnsanların kökleri ise değerleridir, değerler insanların duygularını, tutumlarını ve davranışlarını besleyen kökler, yol gösterirler. Sizin kökleriniz, değerleriniz neler ve ne kadar güçlüler?
  • Küçük şeylere değer vermek: Yapraklar çok küçük olmasına rağmen ağacın yaşamı için çok önemlidir. Teşekkür ve takdir ifadeleri ister sözlü ister beden ile ifade edilsin küçük olmalarına rağmen insan üzerinde büyük etki yaratırlar.
  • Lider olmak ve Lider yetiştirmek: Ağaçlar kendilerinin minik kopyaları olan fidanların yetişmesini destekleyen bir ortam yaratırlar. Lider olmanın en önemli özelliklerinden biri, başka insanların da lider olması için yetişmesini sağlayacak, sorumluluklar üstlenmelerini destekleyen bir ortam yaratmaktır.
  • Birbirine engel olmamak: Hiçbir ağacın yaprakları birbirine dokunmaz, birbirlerinin güneşine engel olmaz. Ben daha çok almalıyım, neden o daha çok alıyor diyerek kıskançlık duymaz.

Bu örnekler saymakla bitmez, mesele bütün bunları görmek için istek duymakta ve görmeye çalışmakta…

Yorum Ekle